ZELENÁ KARTA 

ZELENÁ KARTA POUZE ELEKTRONICKY? MŮŽETE JI MÍT I V MOBILU…

 

Digitalizaci vstříc? Zelená karta k vozidlu může být nyní pouze elektronicky. Například jen v mobilu. Každý ji zná, každý ji vozí. Dříve zelený papír od pojišťovny, který dokládal řidiči, že je jeho vozidlo řádně pojištěno a přihlášeno k tzv. povinnému ručení. Chcete-li, že má základní zákonné pojištění k provozu. Ve většině případů má zelená karta již barvu bílou, ale ostatní kolem zůstalo neměnné. Nyní ale nastal zvrat. Zelenou kartou se můžete nyní prokazovat i elektronicky. Není tedy třeba mít u sebe tištěnou podobu. Ale …

ZELENÁ KARTA POUZE ELEKTRONICKY

ZELENÁ KARTA A CO O NÍ ŘÍKAJÍ ZÁKONY

Ze zákona nevyplývá, že by řidič byl povinen se zelenou kartou prokazovat papírově. Tedy není nezbytně nutné při silniční či jiné kontrole předložit doklad o povinném ručení v papírové podobě. Tím je řidiči umožněno se zelenou kartou prokazovat elektronicky, pokud ji má u sebe například v mobilu, tabletu, notebooku.

Zelená karta může být v elektronické podobě předkládána například ve formátu PDF nebo přímo v mobilních aplikacích, kterými některé pojišťovny již disponují. Všechny pojišťovny pak od července roku 2020 zasílají každoročně klientovi zelenou kartu přinejmenším e-mailem, a to na základě mezinárodní dohody evropských zemích, která umožňuje provozovateli vozidla vytisknout tzv. zelenou kartu k povinnému ručení i na bílý papír.

„Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla výslovně nestanovuje požadavky na podobu zelené karty, protože zákonem použitá slova „předložit“, „vydat“ či „osvědčení“ jsou z hlediska podoby písemnosti neutrální a mohou se týkat jak listinné, tak elektronické podoby,“ jak se vyjádřila Anna Vasko z tiskového oddělení ministerstva financí.

„Smyslem a účelem povinnosti podle § 17 odst. 1 zákona o pojištění odpovědnosti je zajistit, aby policista mohl při silniční kontrole relativně snadno ověřit, zda je k vozidlu sjednáno pojištění odpovědnosti,“ píše ministerstvo. Možnost ověření není nijak ztížena, když řidič předloží zelenou kartu v elektronické podobě na displeji mobilního telefonu.

 

POZOR NA REALITU PŘI PŘEDKLÁDÁNÍ ZELENÉ KARTY

Pokud vás zastaví silniční kontrola a policista vás požádá o předložení zelené karty, musí mít řidič osvědčení u sebe. Tedy musí předložit potvrzení o povinném ručení tzv. na požádání. Co to znamená? Stejně jako by řidič neprodleně sáhl po papírové podobě zelené karty, musí tak učinit i elektronicky. Zdlouhavé hledání policista možná ještě tolerovat bude. Nicméně není možné na místě kontroly teprve pojišťovnu žádat, aby vám zelenou kartu poslala na mail atd.

 

PAPÍR JE PAPÍR …

aneb JAK SE MINISTERSTVO S POLICEJNÍM PREZIDIEM NESHODUJÍ 

I když má ministerstvo financí jasno (ministerstvo dopravy se na něj obrátilo ve věci výkladu zákona) a říká, že zelená karta může být při kontrole předložena i elektronicky, Policejní prezidium s tímto názorem nesouzní.

„O tom, jak se toto rozhodnutí promítne do metodických postupů, aktivně jednáme s Policií ČR,“ píše ministerstvo financí. „Ministerstvo jsme oslovili a čekáme na stanovisko. Principiálně Policie ČR nemá žádný problém s digitalizací, nicméně je nutné respektovat platnou legislativu,“ říká mluvčí policejního prezidia David Schön. 

 

BUDETE MÍT ODVAHU PŘEDKLÁDAT ZELENOU KARTU JEN ELEKTRONICKY?

Jistota je jistota. Tedy i když se náš stát snaží přemýšlet pokrokově a směřuje k digitalizaci, krůčky k vytoužené elektronizaci dokladů jsou velmi batolecí. Někdy a někde tedy pokutu za předložení pouze elektronické verze zelené karty dostat můžete a někdy vám ji policista může uznat bez problémů. Za nás tedy rada … mějte ve svém vozidle i papírovou verzi zelené karty. Protože i když u nás děláme pokroky, mimo území České republiky je papírová verze zelené karty stále nutná.

 

BUDOUCNOST ZELENÉ KARTY

Současná doba i technologie umožňují, abychom zelenou kartu již u sebe vůbec mít nemuseli. A to ani fyzicky ani elektronicky. Již nyní si totiž při silniční kontrole může policista v databázích ověřit, zda je či není vozidlo pojištěno. Jediné, co tomu brání, je tedy legislativa na evropské úrovni. Nicméně dobrou zprávou do budoucna je, že na zavedení automatizované elektronické kontroly pojištění už státy EU pracují. Tak snad se brzy dočkáme.

 

Jsme inPojištění.cz,český certifikovaný dodavatel softwarových řešení (inCRM.cz, Srovnávače-sjednávače.cz) pro nezávislé finanční poradce, pojišťovací makléře a jejich backoffice.

 

Zdroj:

https://www.mfcr.cz/ 

https://www.policie.cz/